Valóban segítenek a tengeri élőlények a fogaink egészségén?

2025. március 14.Élővilág
FőoldalValóban segítenek a tengeri élőlények a fogaink egészségén?

Valóban segítenek a tengeri élőlények a fogaink egészségén?

A tengerek és az óceánok a Föld ökoszisztémájának igen fontos részei, de sokszor ezek a helyek tartalmaznak olyan rejtett kincseket is, melyek pozitív hatást gyakorolnak az emberek egészségére.

Körülbelül 10 évvel ezelőtt lett érdekes a tudósok számára az a ragacsos anyag, amely néhány tengeri élőlényből származik, és ez annyira felkeltette az érdeklődésüket, hogy alaposan beleásták magukat a dologba, és főleg arra voltak kíváncsiak, hogy ezt az anyagot mégis mire lehetne felhasználni? A tudósok leginkább a fogászat irányába indultak el, és azt kezdték el kutatni, hogy ez a ragacsos anyag, hogyan tudna segíteni az érzékeny fogainkon. A kutatók úgy gondolják, hogy ez az anyag „egyszerű és általános technológiát nyújthat a zománc és a dentin egyidejű regenerációjára”.

Mitől lehet érzékeny a fogunk?

Sajnos négy emberből három kellemetlen fájdalmat érez akkor ha hideg, forró, savanyú, vagy édes éri a fogsorát, a fogak érzékenysége pedig leginkább akkor jelentkezhet, amikor a kemény fogzománcréteg, illetve az alatta található dentin elhasználódik, elkopik, és ilyenkor az ingerület hatványozottan éri a fogainkban lévő idegeket. A fogzománc a fogaink külső védőrétegeként szolgál, mely megvédi a fogainkat a külső káros hatásoktól. Ha ez a réteg károsodik, elkopik vagy elvékonyodik, akkor az alatta lévő dentin szabaddá válik. Fogaink alapvető építőköve a kalcium, mely fontos szerepet játszik az erős fogzománc kialakításában.

Több olyan tengeri élőlény is létezik, mely bőséges kalciumvegyületet tartalmaz (például korallok, kagylók.) Ezek az élőlények pedig szerencsére olyan biológiai kalciumvegyületeket tartalmaznak, melyeket még az emberi szervezet is hasznosítani tud. Ma már néhány fogászati készítmény, például szájvizek és fogkrémek is tartalmaznak tengeri eredeti kalciumvegyületeket, ezek pedig segítik erősíteni a fogunkon lévő fogzománcot, és ezzel megelőzhető a fogszuvasodás is.

Ez lehet a megoldás az érzékeny fogak esetén?

Bár az érzékeny fogakra ma már vásárolhatunk speciális fogkrémeket is, ám e Quan-Li Li, a kínai Anhui Orvosi Egyetem szakértője, és Chun Hung Chu, a Hongkongi Egyetem fogorvosa szeretett volna kimondottan egy olyan anyagot találni, ami képes visszaállítani a zománcréteg és az alatta lévő dentin egészségét. A kutatók érdeklődését végül a tenger mélyén található kagylók ragasztóváladéka keltette fel, és már a kutatás legelején úgy gondolták, hogy egy ehhez hasonló anyag biztosan segít majd a dentin védelmében, és az újjáépülésén.

A laboratóriumi körülmények között zajlott tesztek alkalmával kiderült, hogy ez a ragadós anyagot ha foszfát és kalcium keverékébe mártják, akkor sikeresen vissza tudják építeni vele a sérült dentint és a zománcot. A kutatók bebizonyították, hogy a kagylók által termelt ragasztóanyag egy nagyon erős és tartós kötést tud képezni nedves felületen.

Erről az Applied Materials and Interfaces című szakfolyóiratban is beszámoltak. Ezek az anyagok tehát nem csak a természet csodái, hanem hatalmas lehetőséget rejtenek a fogzománc és a dentin regenerációjában.

Bejegyzéseink

További cikkek a magazinban

Érdekességek a fogakról és a fogápolási szokásokról

2024. július 12.|

A fogaink rendkívül fontos szerepet látnak el, a mindennapok során folyamatosan használjuk őket az evés, de még a kommunikáció során is. Vannak azonban velük kapcsolatban olyan érdekes tények, melyekről talán nem is tudunk.

Drámai változás a Google Hírekben

2024. május 29.|

2024. április 25-én jelentős változások léptek életbe a weboldalak tulajdonosai számára. Az eddig megszokott gyakorlat szerint többé nem lehet új kiadványokat felvenni a Google Hírek kiadói központjába (Google Publisher Center). A hirtelen bevezetett, radikális lépés