Néhány önkéntes állatmentő néha többet árt, mint használ

2022. november 3.Környezet
FőoldalNéhány önkéntes állatmentő néha többet árt, mint használ

Néhány önkéntes állatmentő néha többet árt, mint használ

A közösségi média szinte megtelik olyan videókkal, amikben jó szívű emberek éppen állatot mentenek. Ezekkel azonban két baj szokott lenni, az egyik, hogy sokan direkt veszélyeztetik a háziállataikat pár lájk kedvéért, a másik pedig, hogy a valódi mentésekre néha egyáltalán nem lenne szükség.

Sajnos a jó szándék nem elég, megesik, hogy inkább ártunk vele az állatnak. És bár a legtöbb ember szerencsére tisztában van a legalapvetőbb szabályokkal, még mindig sok félreértést kell elhárítanunk. Nézzük a legfontosabbakat!

Mit és mikor mentünk

Az igazi állatmentésnél nagyon fontos eldönteni, hogy mit fogunk menteni. Ide tartozik a faj, a kor és az állapot, hiszen ezek mind befolyásolják a segítség típusát. A Facebookon általában mindenkit keresztre feszítenek, aki elmegy a szegény sérült állat mellett. De biztos, hogy sérült volt? Jó példa erre a repülni tanuló madarak esete. Nem egyszer megtörtént az, hogy valaki többször is visszatette a fészkébe a madarat, azonban az újra meg újra kiesett. A telefonáló még azt is észrevette, hogy a szülők ott röpködnek felette, de az már nem tudatosult benne, hogy éppen repülni tanulna.

Vannak olyan madarak, például a feketerigók, akik korai fészekhagyónak számítanak, mivel a teljes röpképességük előtt hagyják el a fészket, és a szülők a földön folytatják az etetést. Sokan ebből csak annyit látnak, hogy a szegény fiókák a földön ugrálnak, és hogy biztos segítségre szorulnak. Ennél a pontnál kell megemlíteni a gyerekeket is, hiszen, ha egy madarat találnak a földön, akkor biztosan játszani akarnak majd vele, amivel lehet, hogy halálra ítélik, és akkor még nem beszéltünk a rossz szándékú, direkt az ölést kereső gyerekekről.

A madarak esetében még egy fontos szempont van: az itatás és az etetés. A legtöbb ember akkor követi el a hibát, amikor a mentésre szoruló állatot megpróbálja azonnal megitatni. Erre különböző módszerek is vannak, de a legtöbb azonnali fulladással vagy pár napon belül kialakult tüdőgyulladással szokott végződni. A legjobb amit tehetünk, hogy inkább felhívunk egy szakembert, aki majd kideríti, hogy egyáltalán szükség van-e a segítségünkre.

A fűben bujkáló őzgidáról

Egyre több hírben és blogon olvashatunk arról, hogy a fűben elbújó őzgidát nem feltétlenül kell megmenteni. Sokan bár eljutnak eddig a pontig, de mégsem tudják megállni, hogy ne simogassák meg kicsit. Pedig az anyuka valahol a közelben van, esetleg messzebb legelészik, de nemsokára vissza fog jönni, hogy újra megetesse a kicsinyét, viszont az emberszag miatt a legnagyobb valószínűséggel elutasítja majd a picit.

Fontos, hogy amennyiben csoporttal megyünk, és azt láttuk, hogy valaki mégis megfogta az állatot, akkor ne essünk azonnal kétségbe, hanem hívjunk fel egy szakembert. Ilyenkor kezelésbe szokták venni az állatot, majd a lehető leggyorsabban visszahelyezik a búvóhelyére, ahol az anyuka nagy valószínűséggel meg fogja találni.

Bármi is legyen, ha valamilyen állatot találunk, ami talán segítségre szorul, akkor inkább forduljunk egy szakemberhez, aki majd eldönteni a szükséges lépéseket.

Bejegyzéseink

További cikkek a magazinban

Érdekességek a fogakról és a fogápolási szokásokról

2024. július 12.|

A fogaink rendkívül fontos szerepet látnak el, a mindennapok során folyamatosan használjuk őket az evés, de még a kommunikáció során is. Vannak azonban velük kapcsolatban olyan érdekes tények, melyekről talán nem is tudunk.

Drámai változás a Google Hírekben

2024. május 29.|

2024. április 25-én jelentős változások léptek életbe a weboldalak tulajdonosai számára. Az eddig megszokott gyakorlat szerint többé nem lehet új kiadványokat felvenni a Google Hírek kiadói központjába (Google Publisher Center). A hirtelen bevezetett, radikális lépés