Magyarországra is megérkeznek a talajmenti fagyok

2022. szeptember 24.Környezet
FőoldalMagyarországra is megérkeznek a talajmenti fagyok

Magyarországra is megérkeznek a talajmenti fagyok

2022. szeptember 23-án, pénteken kezdődött meg az ősz a Föld északi féltekéjén. Ezen a napon sok országban megtartották a napéjegyenlőséghez kapcsolódó ünnepségeiket, hogy köszönteni tudják az őszt.

Magyarországon az első napokban még napsütéses idő várta az embereket, azonban ez nem téveszthet meg senkit, hiszen szinte azonnal megérkeztek a talajmenti fagyok. A Dunától keletre először a zivatarok jelentek meg, a Dunántúlon pedig inkább a széllökéseket lehetett érezni. Most pedig végre minket is elért az eső, így a talaj is fellélegezhet egy kicsit.

A napéjegyenlőség ettől függetlenül teljesen valós jelenség. Maga a szó a latin “equi” (egyenlő) és “nox” (éjszaka) szavakból származik. Ez azt jelenti, hogy éjjel és nappal ugyanolyanná válik, legalábbis egy napra. Egyszerűen fogalmazva, az őszi napéjegyenlőség akkor következik be, amikor a Nap pontosan a Föld egyenlítője fölött van, így a nappal és az éjszaka pontosan egyforma hosszú.

Miért változnak az évszakok?

Sokan úgy vélik, hogy a Föld nyáron közelebb van a Naphoz, és ezért melegebb, miközben télen távolabb van a Naptól. És bár ez az elképzelés értelmesnek tűnhet, mégis helytelen. Valójában a Föld tengelyének dőlése okozza az évszakokat. Az év folyamán a Föld különböző részei közvetlenül kapják a Nap sugarait. Tehát amikor az északi pólus a Nap felé dől, az északi féltekén nyár van, amikor pedig a déli pólus dől a Nap felé, akkor az északi féltekén tél van.

Ehhez csak azt kell megértenünk, hogy a Föld pályája nem tökéletes kört alkot, hanem enyhén megdől. Az év egy részében a Föld közelebb van a Naphoz, mint máskor, ez azonban nem befolyásolja a hőmérsékletet. A Naptól való távolsághoz képest a Föld távolságának ez a változása az év folyamán nem hoz jelentős változásokat az éghajlatunkban. Sokkal fontosabb, hogy a bolygónk a keringési síkjához képest 23,5 fokos dőlésszögű tengelyen forog. Ez azt jelenti, hogy a Föld pályája során mindkét félgömb megdől, így többé-kevésbé közel kerülnek a Naphoz.

Nos, most szeptember 23-tól kezdve, ahogy az ősz előrehalad és közeledik a tél, az északi félteke egyre távolabbra billen a Naptól, és egyre meredekebb szögben kapja a napsugarakat. Ez megmagyarázza, hogy miért rövidülnek a nappalok és csökken a hőmérséklet. December 21-én pedig az ősz is átadja a helyét. A tél a mérsékelt égövben a négy évszak következő tagja, hiszen az őszt követi, a tavaszt viszont megelőzi. Ezt az évszakot rövidebb nappalok, hosszabb éjszakák és alacsonyabb hőmérséklet jellemzi, ahogy távolodunk az Egyenlítőtől.

Milyen időjárás várható idén?

Magyarországon a telek már jó pár éve szinte teljesen hómentesek, úgyhogy idén sem kell túl sok fehér csapadékra számítani. Ha az időjárást nézzük, akkor ott is tapasztaljuk a változást, hiszen minden hónap enyhébbnek tűnik, legyen szó a nyárról, az őszről vagy a télről. Ettől függetlenül legyünk résen, mivel a népi megfigyelések szerint a november 11-ei időjárás elárulja, hogy milyen idő lesz. Ha ezen a napon nagy hidegek lesznek, akkor a karácsony enyhe marad.

Bejegyzéseink

További cikkek a magazinban

  • Fotó: Medtraining Team Kft

Ezek a balesetek fordulnak elő leggyakrabban nyáron

2023. szeptember 25.|

A magán egészségbiztosítás azt a célt szolgálja, hogy megfelelő ellátásban tudjunk részesülni megbetegedések, és balesetek során. Míg régebben csak tehetősebb emberek számára voltak elérhetőek a magán egészségügyi ellátások, napjainkban már akárki tud biztosítást kötni, így

Így építs könnyen profi madáretetőt

2023. augusztus 16.|

Lassan megérkezik az ősz, ilyenkor pedig nemcsak a természet készülnek fel a télre, hanem mi, emberek is. Persze nemcsak a növényeken látni, hogy közeleg a hideg idő, hanem az állatokon is.