Létezik környezetbarát szigetelés?
Az elmúlt években a környezetvédelem és a környezettudatosság nagy hangsúlyt kapott. Az otthonok korszerűsítésben is gyakran ennek szellemében zajlik. A hőszigeteléskor is fel szokott merülni a környezettudatossági szempont, de nemcsak a hőenergia csökkentése kapcsán, de a szigetelőanyagok kiválasztásakor is.
Amikor felmerül bennünk a hőszigetelés kérdése, akkor a környezettudatosság maximum annak kapcsán fogalmazódik meg bennünk, hogy mekkora a ház hővesztesége, mennyi áramot használnunk fel, esetleg a levegőbe jutó káros anyagok mennyiségét emlegetjük. Pedig maga a szigetelőanyag is szennyezi a környezetet, már maga az anyag, de akár az előállítása is. Elég csak a hungarocell lapokra gondolni, melyek nagyon jó szigetelők, viszont környezeti szempontból egyáltalán nem előnyösek.
Joggal merül fel bennünk a kérdés, hogy létezik egyáltalán környezetbarát szigetelés? Valóban van már olyan szigetelőanyag, amelye nemcsak jó hő és hangszigetelő képességgel bír, de még a környezetet sem terheli? A helyzet az, hogy van, a kérdés, hogy mit lehet vele szigetelni és mit nem?
Többféle környezetbarát szigetelés is létezik padlás és födémszigetelésre
Ha a padlást vagy a födémet szeretnénk szigetelni, akkor többféle anyag közül tudunk választani, melyek nemcsak, hogy jó szigetelők, de még környezettudatosak is.
Az egyik ilyen szigetelőanyag a kőzetgyapot. Bazaltkőből, mészkőből, és dolomitból készül, tehát az alapanyaga teljesen természetes. Amellett, hogy nem minősül veszélyes hulladéknak, még újra is lehet hasznosítani, ráadásul meglehetősen tartós, nem kell 20-30 évente cserélni. Az egészségünkre nézve se káros, ami szintén nagy előny.
Azzal viszont tisztába kell lenni, hogy környezettudatosság szempontjából nem tökéletes megoldás, mert bár maga a szigetelés természetes, az előállításának nagy az energiaigénye, tehát a folyamat nem mondható környezettudatosnak.
Az üveggyapot is egy környezetbarát szigetelőanyag, mely 60 %-ban újrahasznosított üvegből készül. Ez is kedvelt megoldás, és ha fontos számunkra a környezettudatosság, akkor mindenképp jó választás lehet.
Szintén a környezetbarát szigetelésekhez sorolják a fújt purhabot, mely szintén nem számít veszélyes hulladéknak, nem táplálja az égést, bárhová felvihető, és még égés közben sem bocsájt ki magából káros anyagokat. A felvitele viszont egészségkárosító lehet, tehát védőfelszerelést igényel.
Létezik környezetbarát szigetelés a homlokzatra is?
A felsorolt szigetelőanyagok nagyon jó szigetelőképességekkel bírnak, és még környezettudatosak is, ám homlokzati szigetelésre nem igazán alkalmasak. Aki ragaszkodik ahhoz, hogy a háza a lehető leginkább környezetbarát legyen, és a homlokzathoz is környezettudatos szigetelést keres, akkor sajnos nem lesz túl sok választásai lehetősége. A hungarocell lapok a legkedveltebb szigetelőanyagok homlokzat estén, viszont ezek egyáltalán nem környezetbarátok.
Ha mindenképp ragaszkodunk a környezetbarát szigeteléshez, akkor a cellulóz hőszigetelő táblák, a kender hőszigetelő táblák, a farost szigetelés, és a gyapjú hőszigetelő tekercseket jöhetnek szóba, melyek beszerzése hazánkban meglehetősen körülményes, ahogyan a felrakásuk is.
Bejegyzéseink
Érdekességek a fogakról és a fogápolási szokásokról
A fogaink rendkívül fontos szerepet látnak el, a mindennapok során folyamatosan használjuk őket az evés,
Szaunázási szokások Európában, avagy hol találjuk a legcsodásabb szaunákat?
A szaunázás nemcsak a téli időjárás kiváltsága, hiszen nyáron is rendkívül hasznos, ha a mindennapokat
Drámai változás a Google Hírekben
2024. április 25-én jelentős változások léptek életbe a weboldalak tulajdonosai számára. Az eddig megszokott gyakorlat
Létezik környezetbarát szigetelés?
Az elmúlt években a környezetvédelem és a környezettudatosság nagy hangsúlyt kapott. Az otthonok korszerűsítésben is
További cikkek a magazinban
3 hivatás, mely ideális lehet számodra, ha fontosnak tartod a természetet és az élővilágot
A pályaválasztás minden esetben egy hosszú távra szóló döntés, ezért számtalan tényezőt végig kell gondolnunk annak érdekében, hogy olyan szakirányban tudjunk elhelyezkedni, amely alapvetően érdekel, megmozgat bennünket.
Ezek a balesetek fordulnak elő leggyakrabban nyáron
A magán egészségbiztosítás azt a célt szolgálja, hogy megfelelő ellátásban tudjunk részesülni megbetegedések, és balesetek során. Míg régebben csak tehetősebb emberek számára voltak elérhetőek a magán egészségügyi ellátások, napjainkban már akárki tud biztosítást kötni, így
Így építs könnyen profi madáretetőt
Lassan megérkezik az ősz, ilyenkor pedig nemcsak a természet készülnek fel a télre, hanem mi, emberek is. Persze nemcsak a növényeken látni, hogy közeleg a hideg idő, hanem az állatokon is.