A sárgafejű királyka Európa legkisebb madara

2022. október 22.Élővilág
FőoldalA sárgafejű királyka Európa legkisebb madara

A sárgafejű királyka Európa legkisebb madara

Az emberek mindig szeretni szokták a leg-leg… állatokat. Jó példa erre a sárgafejű királyka, aki Európa legkisebb madara. Ez az apróság mindössze 4-7 grammos testtömeget ér el, amihez nagyjából 9 centiméteres testhossz és maximum 16 centiméteres szárnyfesztávolság jár.

Nem véletlen, hogy Magyarország legkisebb madara is, bár ez nem jelenti azt, hogy ne találkozhatnánk vele a mindennapokban. A királyka Európa mérsékelt övi területein fordul elő a legtöbbször, bár Ázsiában is szokták látni.

Az eBird szerint sárgafejű királyka kedvenc élőhelye egy lucfenyves szokott lenni. Ha megnézzük az elterjedésüket, akkor mindig a lucosok vonalát követik, a síkvidéket leginkább kerülni szokták. Ettől függetlenül kíváncsi madárnak tekinthető, mivel gyakran elkóborol, így városi környezetben is láthatjuk. Szerencsére kedves természetű madárnak számít, néha az ember közelségétől sem riad vissza. Bár a termete miatt alig lehet észre venni, mégis könnyen beazonosítható, mivel a hátuk olajzöld színű, a fejükön pedig sárga vagy narancssárga csík van. Innen származik a neve is.

Mit eszik egy ilyen kicsi madár?

Amilyen pici, olyan éhes, így kisebb rovarokat és pókokat szokott elfogyasztani. A csőrük alkalmatlan a magevésre, ezért a hideg időszakokban a rovarmaradványokat kutatja fel. Azt gondolhatnánk, hogy kevesebb élelem jut neki, azonban évente kétszer is költ, ami gondoskodik a populáció gondtalan növekedéséről. Először áprilisban kelnek ki a fiókái, utána pedig augusztusban. A fészkét zuzmóból és állati szőrökből építi meg, ahol a tojó és a hím mindig közösen dolgoznak. A kotlás ideje után a fiókákat mindketten etetik, és kirepülés után még pár napig gondoskodnak róluk.

A téli időszakokban nagyobb eséllyel találkozunk velük, mivel ilyenkor vegyes csapatokhoz szokott társulni, így a cinegék közelében is kereshetjük. Természetes élőhelyén nagyon nehezen fogjuk észre venni, hiszen nem csak apró, hanem a lombkoronában szokott vadászni, így még nehezebb rátalálni. Talán arról fogjuk először felismerni, hogy folyamatosan mozgásban van, szinte egy percre sem áll meg.

Vigyázzunk rá, mert védett madár

A sárgafejű királyka Magyarországon védett madárnak számít, eszmei értéke 25.000 forint. Ettől függetlenül a természeti státusza nem fenyegetett, azonban hazánkban ritkábban fogjuk látni. Legtöbbször az Alpokalján és az Északi-középhegységben található, azonban vonuláskor nagyobb számban megjelenik. Hasznos madárnak számít, mivel imádja a levéltetveket és a poloskákat is, folyamatosan a rovarinvázió megszüntetésén dolgozik.

Ez az apró madár szó szerint elférne a tenyerünkben, és már messziről felismerhető a fején található jellegzetes csíkról. A fészke szintén nagyon aprónak számít, éppen hogy elférnek benne a tojásai. Általában 7-10 fiókáról gondoskodnak, és ezt évente kétszer teszik meg, ami lényegesen hozzájárul ahhoz, hogy ne tűnjön el a lucfenyő erdőkből. Sárga királyi koronája igazán feltűnő szokott lenni, így sok madárbarát kutat utána az erdőkben és a városokban. Külön öröm, hogy néha szó szerint megközelíti az embert, így még jobban gyönyörködhetünk benne.

Bejegyzéseink

További cikkek a magazinban

  • Fotó: Medtraining Team Kft

Ezek a balesetek fordulnak elő leggyakrabban nyáron

2023. szeptember 25.|

A magán egészségbiztosítás azt a célt szolgálja, hogy megfelelő ellátásban tudjunk részesülni megbetegedések, és balesetek során. Míg régebben csak tehetősebb emberek számára voltak elérhetőek a magán egészségügyi ellátások, napjainkban már akárki tud biztosítást kötni, így

Így építs könnyen profi madáretetőt

2023. augusztus 16.|

Lassan megérkezik az ősz, ilyenkor pedig nemcsak a természet készülnek fel a télre, hanem mi, emberek is. Persze nemcsak a növényeken látni, hogy közeleg a hideg idő, hanem az állatokon is.