Egy millió forint értékű madarat mentett meg egy traktoros

2022. december 16.Élővilág
FőoldalEgy millió forint értékű madarat mentett meg egy traktoros

Egy millió forint értékű madarat mentett meg egy traktoros

A túzok a magyar természetvédelem egyik emblematikus faja, ami a jelenlegi helyzetet tekintve fokozottan védett fajnak minősül. Ez azt is jelenti, hogy a természetvédelmi értéke eléri az egymillió forintot így nagyon vigyázni kell a megtalált madarakra.

Még 2021-ben történt, hogy a Bihari-sík Tájegységben nagyon izgalmasan indult a január, mivel egy arra járó traktoros észrevett egy beteg madarat.

  • Mezőgazdasági hírek érdeklik? Az alábbi linken még többet találhat, csak kattintson rá.

Az érdekesség az egészben az, hogy maga a madár egy egészen nagy túzok volt, aki valamiért röpképtelennek tűnt, és le volt gyengülve. A traktoros azonnal telefont ragadott, majd értesítette a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságát.

Ezután az illetékes őrkerületvezető azonnal a helyszínre sietett, majd megkezdődött a madár befogása. Azt érdemes tudni, hogy a pulyka méretű húzok attól, hogy nem repül, még ugyanúgy tud futni, azonban a traktoros segítségével sikeresen be tudták fogni az állatot úgy, hogy nem szenvedett semmilyen egyéb sérülést.

A természetvédelmi őrszolgálat két tagja ezután a túzokvédelmi állomásra szállította az állatot. Miután elvégezték rajta az állatorvosi vizsgálatot, kiderült, hogy nincsen komolyabb sérülése. Ezután a túzok Dévaványán lett elhelyezve, ahol egy darabig vendégként élvezte egy kicsit az életet.

Az egészségi állapota javulása után visszaszállították a megtalálás helyszínére, hogy folytathassa az életét.

A túzok hazánkban igazi kedvenc

Külön érdekesség, hogy a túzok a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület címerállata, ugyanakkor 1968-ben és 2014-ben is az év madarának választották. Ha a származását nézzük, akkor az európai országokban több helyen is megtekinthető, azonban az egyedszámát nagyjából 15 ezerre becsülik.

A legnagyobb egybefüggő udvarló és fészkelő helye hazánkban található, Dévaványa közelében, így érthető, hogy a rezervátumot is ott állították fel.

Legutoljára 2010-ben készítettek számlálást, ahol körülbelül 1500 túzokot regisztráltak, ami erős csökkenést mutat. A madár akkora, mint egy pulyka, mégis kitartó repülésre képes. A traktoros figyelmének hála egy példánnyal több maradhatott életben.

Bejegyzéseink

További cikkek a magazinban

Magaságyás betonból – stílusos és időtálló megoldás a hobbi kertészeknek

2025. szeptember 12.|

Az otthoni kertészkedés új reneszánszát éli, különösen a városi környezetben élők körében. Egyre többen keresnek olyan megoldásokat, amelyek nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak és tartósak is. A cementkötésű, mineralizált faforgácslapból készült magaságyás pontosan ezt a hármas

Milyen növények kerüljenek medence mellé?

2025. június 16.|

Különleges és egyedi hangulatot teremthetünk a medence mellett, ha megfelelő növényeket választunk. A választásnál azonban sokkal több szempontot kell figyelembe vennünk a saját ízlésünknél. A medence melletti növényzet kiválasztása elsőre nem tűnik egyszerű feladatnak. Akadnak

Milyen módon változik az alvási kultúra egy globalizált világban?

2025. március 27.|

Az alvás kultúrája minden esetben szoros kapcsolatban áll az adott társadalom vallási és gazdasági szokásaival. Ám az elmúlt évtizedek során a globalizáció és a gyors ütemben fejlődő technológiák egyaránt hatással voltak a mindennapi életünkre, beleértve